دوره متوسطه اول دخترانه - تربت حیدریه
امروز    ساعت:
ویژه ها
تبریک تولد
  عضویت در کانال پیام رسان سروش
  نظر سنجی
  آیا شما با برگزاری کلاس روخوانی _ روانخوانی و تجوید قرآن کریم برای دانش آموزان علاقه مند در تابستان در محل آموزشگاه موافقید ؟

  بله

  خیر

  مقالات اساتید ---> محبت و قاطعیت { -- }

  معمولا والدین در تربیت فرزندان خودمرتکب اشتباهات مشترکی می شوند. این گونه خطاهای تربیتی والدین را می توان در طرحی ساده طبقه بندی کرد.
  الگوی تربیتی بی محبتی و سخت گیری اکثر علایم عصبی که روزانه در افراد مشاهده می کنیم، از طریق این الگو به وجود می آید.  نگرانی، تنش، اضطراب، افسردگی و در نهایت خودکشی، خصوصیات عاطفی و هیجانی ای هستند که به واسطه این الگوی تربیتی ایجاد می شوند. کودکانی که براساس این الگو تربیت می شوند، معمولا به ترس های غیرمنطقی مانند ترس از حیوانات، تاریکی، آسیب دیدگی، موفق نشدن و... مبتلا می شوند. این ترس ها با سرزنش هر چه بیشتر والدین، بیشتر آشکار می شوند.


  والدینی هم که مطابق با این الگو با فرزندان خود رفتار می کنند، مقررات شدید و سختی را وضع می کنند که موجب می شود در نهایت میان آنها و فرزندانشان روابط ارباب و رعیتی ایجاد شود. با ادامه این روند، جهان در نزد کودک به دو بخش حقارت و برتری تقسیم می شود که در انتهای بخش حقارت، خود کودک و در انتهای دیگر والدینش قرار می گیرند. والدین در این الگو کودک را به دلیل ناتوانی هایش سرزنش می کنند اما به او اجازه چون و چرا داده نمی شود. هر خطایی که از کودک سر بزند، فورا با او برخورد می شود و این سرزنش ها و برخوردهای مداوم باعث می شود در ذهن کودک تصور ضعیفی از خودش به وجود آید  و اعتماد به نفسش کاهش یابد و رفتارش بدتر شود  و موجب می شود به زودی باور کند آنچه درباره او تصور می کنند، حقیقت محض است.


    الگوی تربیتی محبت و عدم قاطعیت


  امروزه کودکان بسیاری را می بینیم که از زیر بار مسوولیت شانه خالی می کنند، پرتوقع هستند و احساس می کنند همه دنیا به آنها بدهکارند. این گونه کودکان با مشکلاتی چون بی حوصلگی، نارضایتی از زندگی و درک این نکته که از استعدادهای خود به نحو مطلوب ا ستفاده نکرده اند، دست به گریبان اند.  آنها درماندگی و ناتوانی خود را درک می کنند  اما از اعتماد به نفس لازم برای رفع این نقایص برخوردار نیستند، بنابراین تنها کاری که از دست آنها برمی آید، درخواست و تقاضای بیشتر از والدین شان است. این الگوی تربیتی، کودکانی لوس، ضعیف النفس، وابسته و از لحاظ عاطفی نیز کودک صفت تربیت می کند. از کودکی که با مهربانی و ملاحظه بیش از حدی با او رفتار می شود، اجازه هر کاری دارد و تقاضای کمی از او می شود و محدودیتی برایش نیست، نمی توان انتظارات زیادی داشت. رایج ترین اشتباهی که والدین در این الگوی تربیتی مرتکب می شوند، این است که اعتقاد دارند کودکان نباید ناکام و ناراحت شوند. باید کودک را وادار کرد تا با سعی و تلاش خود به اهدافش دست یابد و نباید هر چیزی را که می خواهد در اختیارش قرار داد. در غیر این صورت، او هرگز نخواهد آموخت که بدون دیگران و به تنهایی از عهده کارهای خود برمیآید.
  کودکی که به دلیل رفتار بیش از حد محبت آمیز والدینش صبر و تحمل در برابر ناملایمات و سختی ها را نیاموخته است، در بزرگسالی با مشکلات فراوانی رو به رو خواهد شد. ممکن است قوانین اجتماعی را زیر پا بگذارد یا نادیده بگیرد  اما درک نکند که قانون، همچون والدینش بخشش ندارد و از اشتباهاتش چشم پوشی نخواهد کرد. این گونه افراد در زندگی زناشویی و اجتماعی نیز انتظار دارند همه تابع هوس های آنان باشند و هنگامی که خواسته های آنها برآورده نمی شود، خشمگین، آزرده خاطر، پرخاشگر و برآشفته می شوند. دیدگاه های دیگران هیچ اهمیتی ندارد و تنها آرا و نظریات خودشان ارزشمند است. چنین افرادی با همسر و همکاران خود مشکلات بسیاری خواهند داشت.


   الگوی تربیتی محبت و قاطعیت


  والدینی که از این الگو پیروی می کنند، معتقدند که نباید درباره رفتارهای کودک سخن بگویند، یعنی همیشه بر رفتار کودک تاکید دارند و هرگز کودک یا شخصیتش را مخاطب قرار نمی دهند. مثلا به کودک می گویند <پسرم،  من دوست ندارم که تو با خواهر و برادرت با تندی صحبت کنی> و هرگز به او نمی گویند:  من تو را دوست ندارم، زیرا با تندی صحبت می کنی.>
  این گونه والدین به ذات نیک همه انسان ها و ارزش وجودی آنها ایمان دارند و معتقدند که اگر به نیکی و خوبی بها داده شود، شکوفا خواهد شد. این گونه والدین می دانند که زندگی سرشار از مشکلات و ناکامی است و هیچ کودکی نمی تواند این ناملایمات را تحمل کند، مگر آنکه والدین او را برای مقابله با این ناملایمات آماده کنند.
  آنها اعتقاد دارند که رفتارهای اشتباه کودکان برای رسیدن به بلوغ فکری و مقابله با مشکلات دوران بزرگسالی ضروری است و در هنگام آموزش فرزندان خود، بدون کوچک ترین خشونت و فشاری به آنها می آموزند که با ارزش ترین هدیه در زندگی، خود نظمی است؛ چرا که تمامی نعمات این جهان <مثلا ثروت> به تدریج از بین می روند، مگر آنکه با نظم و ترتیب و به نحو مطلوب مورد استفاده قرار بگیرند.
  به همین دلیل این گونه والدین بی آنکه خشن باشند، قاطع و جدی هستند و فقط کودک خود را به دلیل اینکه بیاموزد تا رفتارهای خود را اصلاح کند، تنبیه می کنند، نه به این علت که مستحق تنبیه بوده است. در این الگوی تربیتی، کودک هرگز طرد نمی شود و فراتر از رفتارهای ناشایستی که از او سر می زند، مورد توجه واقع می شود و در همین حال جنبه های مثبت او نیز در نظر گرفته می شود. در انتقاد از کودک و تنبیه او به ندرت خشونت به خرج می دهند و همواره انصاف را رعایت می کنند.
  آنها بیش از آنکه تنبیه کنند، از کودک تعریف و تمجید می کنند و می دانند که آنچه به طور مداوم به کودک می گویند، در ذهن او نقش خواهد بست. در نتیجه توانایی ها و جنبه های مثبت کودک را گوشزد می کنند.


   الگوهای تربیتی


  براساس شیوه تربیت کودکان می توان چهار الگوی تربیتی را تشخیص داد:
  1) الگوی تربیتی مبتنی بر بی محبتی و سخت گیری
  2) الگوی تربیتی مبتنی بر محبت و عدم قاطعیت
  3) الگوی تربیتی مبتنی بر بی محبتی و عدم قاطعیت
  4) الگوی تربیتی مبتنی بر محبت و قاطعیت
  تحقیقات و بررسی ها حاکی از آن است که در شکل گیری خصوصیات تربیتی کودک، الگوی تربیتی حاکم بر خانواده سهم به سزایی دارد. بنابراین لازم است که هر یک از این الگوها به طور جداگانه مورد بررسی قرار گیرند.

   

   

   

   

   

   

   

   

  منبع : www.mydocument.ir

  تنظیم و گردآوری : حکمت

   

   

   

  • [نسخه قابل چاپ]
  • توسط: خانم حکمت
  • آدرس الکترونیک فرستنده: --
  • تاریخ ارسال: چهارشنبه 8 ارديبهشت 1389
  عالي بسيارخوب متوسط ضعيف

  اين سايت تا كنون 502536 بازديدكننده داشته است
  © تمامی حقوق این پایگاه
  متعلق به موسسه فرهنگی آموزشی
  امام حسین علیه السلام می باشد