دوره متوسطه اول دخترانه - تربت حیدریه
امروز    ساعت:
ویژه ها
تبریک تولد
  عضویت در کانال پیام رسان سروش
  نظر سنجی
  آیا شما با برگزاری کلاس روخوانی _ روانخوانی و تجوید قرآن کریم برای دانش آموزان علاقه مند در تابستان در محل آموزشگاه موافقید ؟

  بله

  خیر

  مقالات دانش پژوهان ---> اجتماع اتم ها { -- }

  اجتماع اتم‏ها

   

   

  همه چیزها از اتم ساخته شده‏اند. اشیایی که شما می‏توانید ببینید، مانند چوب یک میز، و آنچه نمی‏توانید ببینید، مانند هوا، همه از اجتماع اتم‏ها شکل گرفته‏اند. شما هم از اتم‏ها ساخته شده‏اید. اگر اتم‏ها کاملاً به یکدیگر چسبیده باشند، آن ماده «جامد» است؛ اگر بین اتم‏های یک جسم، فضای خالی وجود داشته باشد، طوری که بتوانند بیشتر حرکت کنند، آن جسم «مایع» است؛ در صورتی که اتم‏ها آزادانه قادر به حرکت باشند و کاملاً از یکدیگر فاصله بگیرند، ماده «گاز» است (مانند هوا).

  اتم‏ها به قدری کوچک هستند که ما نمی‏توانیم آنها را ببینیم؛

   بنابراین، تصور اندازه آنها هم بسیار مشکل است. برای مثال، نقطه پایان جمله را نگاه کنید. درون آن تقریباً 250 میلیارد اتم وجود دارد!

  اما حتی اتم‏ها هم از ذرات کوچک‏تری تشکیل شده‏‏اند. ساده‏ترین اتم، گاز سبک هیدروژن است. در مرکز آن «پروتون» وجود دارد که در مدار اطراف آن، «الکترون» در حال چرخش است. اتم‏های دیگر ساختمان پیچیده‏تری دارند. برای مثال، اتم‏ کربن در مرکز خود 6 پروتون و 6 نوترون و روی مدارها 6 الکترون در حال گردش دارد. اتم اورانیوم با داشتن 92الکترون، 92 پروتون و 146 نوترون، بزرگترین اتمی است که به طور طبیعی وجود دارد.

   

   

   

   

   

  منبع : www.tebyan.net

  تنظیم و گردآوری : طراوت انوری ( پایه سوم )

   

  • [نسخه قابل چاپ]
  • توسط: خانم حکمت
  • آدرس الکترونیک فرستنده: --
  • تاریخ ارسال: دوشنبه 23 فروردين 1389
  عالي بسيارخوب متوسط ضعيف

  اين سايت تا كنون 502547 بازديدكننده داشته است
  © تمامی حقوق این پایگاه
  متعلق به موسسه فرهنگی آموزشی
  امام حسین علیه السلام می باشد