دوره متوسطه اول دخترانه - تربت حیدریه
امروز    ساعت:
ویژه ها
تبریک تولد
  عضویت در کانال پیام رسان سروش
  نظر سنجی
  آیا شما با برگزاری کلاس روخوانی _ روانخوانی و تجوید قرآن کریم برای دانش آموزان علاقه مند در تابستان در محل آموزشگاه موافقید ؟

  بله

  خیر

  مقالات دانش پژوهان ---> فضای مناسب در خانواده ، موفقیت در امتحانات { -- }

  برای رسیدن به موفقیت های بیشتر و جبران خطاهای احتمالی گذشته ، به نکاتی اشاره می کنیم که رعایت آنها تأثیر فراوانی در آرامش روان و تمرکز و یادگیری و قدرت انتقال فرزندتان دارد :


  1- به کارهای مثبت و خوب فرزندتان ( هر چند کوچک ) توجه نشان دهید و از او قدردانی کنید تا انرژی اش بیشتر شود .
  2- فضای شاد و مهربانانه ای را در خانه فراهم کنید . اگر فرزند شما شاهد رابطه‌ی گرم و محبت آمیز افراد خانواده باشد ، تمرکز و آرامش بیشتری خواهد داشت .
  3- از طرح مسایل اختلاف  برانگیز و درگیری های لفظی و رفتاری با اعضاء خانواده جدا خودداری فرمایید .
  4- مسایل و مشکلات خانوادگی و اقتصادی و اجتماعی را در ایام امتحان وارد فضای خانواده نکنید چون آرامش و تمرکز فرزندتان را کم می کند .
  5- از تذکرات مداوم به فرزندتان در مورد درس خواندن و عواقب نخواندن درس پرهیز کنید چون تمایل او را به خواندن درس کمتر می کند .
  6- خطاها و اشتباهات فرزندتان را بزرگ نکنید و با احترام و آرامش او را به جبران آن خطا تشویق کنید .
  7- اعتماد خود رابه توانایی او برای جبران و بهتر شدن با خوشحالی و شادی اعلام کنید و از ابراز انتظارات خارج از توان فعلی او خودداری کنید چون موجب افزایش اضطراب می شود .
  8- به احساسات درونی او ( ترس ها و نگرانی ها و آرزوهایش ......) احترام بگذارید و به درد دل های او توجه داشته باشید . گوش مهربان و شنوای شما او را آرام می کند و به او انرژی می دهد .
  9- از سرزنش و تحقیر فرزندتان پرهیز کنید چون انرژی او را از او می گیرد و او را به رفتار منفی تحریک می کند .
  10- از بکار بردن نسبت های منفی ( مثل تنبل ، پررو ، قدر نشناس ، بی نظم و ...........) در مورد فرزندتان پرهیز کنید چون عواقب خوبی در پی ندارد ! ( نقش منفی ، فرد را وادار به تکرار رفتار منفی می کند .)
  11- در ایام امتحان تا آنجا که ممکن است فضای خانه را برای درس خواندن آرام نگه دارید . می توانید مهمانی رفتن و مهمانی دادن را بعد از امتحانات داشته باشید .
  12- به جای گفتن بدی ها ونابسامانی های جامعه و خانواده ، به رفتارهای خوب و اقدامات مثبت و فضاهای امید‌بخش توجه کرده و آنها را برای یکدیگر بازگو کنید تا روحتان پر از شادی و نشاط شود .
  13- برای کمک به فرزندتان درامور درسی آماده باشید و اگر در خواست کمک کرد ، به او کمک کنید اما در کار درسی او دخالت نکنید .
  14- هنگام کمک کردن به فرزندتان در درس به توانایی های او توجه کنید و نقاط ضعف او را با مهربانی یادآوری کنید و کمک کنید که توانایی‌اش را نشان دهد .
  15- در کمک‌رسانی به فرزندتان از بی حوصلگی و بد اخلاقی و جر و بحث و تحقیر و سرزنش ومنت گذاشتن به شدت پرهیز کنید .
  16- به تغذیه و استراحت و بهداشت و خواب فرزندتان توجه لازم را داشته باشید .
  17- پدر و مادر موفق ترس ها و نگرانی های خود را با خداوند مهربان در میان می گذارند و از دریای پر مهر او طلب آرامش و متانت و امید می کنند و با چهره‌ای پر از امید و اعتماد به موفقیت فرزندشان با آنها روبرو می شوند ، تا آنها هم شاهد لطف ومهربانی الهی باشند .
  18- با مسئولین آموزش و مشاور دبیرستان ارتباط مداوم داشته باشید و از نظرات آنها در مورد وضعیت درسی و رفتاری فرزندتان اطلاع دقیق بدست آورید .
  19- هر روز صبح برای فرزندتان از خداوند مهربان طلب موفقیت و سلامت داشته باشید و او را به خدای بزرگ بسپارید که بهترین یاور و بهترین نگهبان است .
  20- به جای اصرار بر نمره های بالا به روندفعالیت درسی و خلاقیت رفتاری او توجه نمائید تا فرزند شما بدون تحمل استرس زیاد ، به نمره های مطلوب دست پیدا کند .پس به جای نمره ها ، کار مفید او را تحسین نمایید .
  21- در آغاز امتحانات برای موفقیت فرزندتان جشنی در خانه برپا کنید و از خداوند حمایت همه جانبه و موفقیت فراوان را بخواهید .
  22- در صورت مشاهده هر وضع و رفتار نامناسب فورا به دفتر مشاوره مراجعه بفرمایید .

   

   

   

   

  منبع : www.atcce.com

  تنظیم و گردآو.ری : مهرنوش شاکری ( پایه سوم )

   

  • [نسخه قابل چاپ]
  • توسط: خانم حکمت
  • آدرس الکترونیک فرستنده: --
  • تاریخ ارسال: چهارشنبه 8 ارديبهشت 1389
  عالي بسيارخوب متوسط ضعيف

  اين سايت تا كنون 502535 بازديدكننده داشته است
  © تمامی حقوق این پایگاه
  متعلق به موسسه فرهنگی آموزشی
  امام حسین علیه السلام می باشد